06.02.2026 - skrevet av: Kyrre Dahl - Mer: i HOTELLER
Girona er en by helt nordøst i Spania mellom Barcelona og grensa til Frankrike. Det er en fin by med mye historie, men den er også populær blant turistene og hotellprisene er deretter. Jeg falt ned på Hotel Europa og her er min mening om det hotellet.
Eksteriør
Det var forsåvidt mange hoteller å velge mellom i Girona men prisene var relativt høye selv om det var midt i desember og kanskje ikke høysesong. Det var noen hoteller som var rimeligere enn Hotel Europa men de hadde en dårlig beliggenhet så saken var klar, tre dager på et enkeltrom for 70 euro er jo overlevelig. Det endte litt dyrere, men det var delvis min skyld.
Mitt rom
En stor fordel med Hotel Europa er at det ligger kort vei, fem minutters gange, fra togstasjonen ( og bussterminalen). Det var enkelt å finne og det var en hyggelig resepsjonist som ønsket velkommen. Da hun fortalte at enkeltrommet lå på innsiden av bygget med bare et lite vindu falt jeg for fristelsen til å oppgradere til et dobbelrom med balkong. Det skulle koste 5 euro ekstra pr. natt, men regningen ble da på 80 euro pr. natt.
Mitt rom
Mulig jeg misforstod, så greit nok. Rommet var helt OK, typisk middelklasse-hotell i Spania med dobbeltseng, skrivebord, wifi og eget bad. Balkongen var helt fin den, men det var ikke helt rette tiden på året å sitte der mye, med bare noen få varmegrader på nattestid. Dessuten var det litt for mye trafikk i gata nedenfor på dagtid så ikke helt avslappende. På natta var gata heldigvis veldig rolig.
Utsikten fra rommet
Det blir ikke servert noe frokost ved hotellet, men det er flere barer og cafèer i nærheten der man kan få seg noe å spise. Det er mulig å kjøpe seg en kopp kaffe i resepsjonen. Det er kort vei til nærmeste supermarked og du har flere å velge mellom er du etter noe snacks. Du er ikke langt unna sentrum så det er stort utvalg av restauranter og andre spisesteder. Blant annet er det en fin bistro rett rundt hjørnet som du går forbi på vei fra stasjonen.
Lobbyen, i midten av desember
En ting som er greit å merke seg er at inngangsdøra er litt vanskelig å få opp. Ved første forsøk virker den stengt, men det er bare å bruke litt krefter så går den opp. Resepsjonen er døgnbemannet så døra er aldri låst. Ellers var rommene bedre vedlikeholdt så ikke bekymr deg for det. Det eneste jeg var skeptisk til var en litt klaustrofobisk trappeoppgang, men den trenger du jo ikke bruke i normale omstendigheter.
PRIS/ VALUE FOR MONEY:80 euro pr. natt, uten frokost, er i dyreste laget egentlig men Girona er generelt dyrt og det var noe av det rimeligste jeg fant under mitt besøk. | |
FASILITETER:Det ble tilslutt et relativt stort rom med dobbeltseng. Ellers hadde rommet et skrivebord og en stol. Et pluss for balkong selv om det ikke helt var været for å sitte der. Rommet hadde også AC. Wifi fungerte helt greit og badet var brukbart. | |
SERVICE etc.:Her er jeg litt i tvil for at jeg ble anbefalt å oppgradere et enkeltrom til dobbeltrom for 5 euro ekstra, men det kostet da faktisk 10 euro ekstra så det ble egentlig litt dyrt. Men hyggelig var de og var ellers behjelpelige. Alle snakket greit engelsk. | |
PLASSERING:Hotellet ligger fem minutters gange unna togstasjonen og 5 minutter å gå til byens nye sentrum. Til gamlebyen var det adskillig lenger å gå, men sånn er Girona. Var til tider litt vel mye trafikk på gata utenfor | |
ATMOSFÆRE/DIVERSE:Helt greit hotell. Rommene var Ok, men sjelløse. I lobbyen hadde de forsøkt å gjøre det litt trivelig uten å helt lykkes. Men, siden dette ikke er et kjede-hotell gir jeg det godkjent for forsøket. | |
KONKLUSJON:Klassisk midt på treet-hotell egentlig. Helt greit for en natt eller to, men jeg synes det var relativt dyrt for relativ lav standard. Men, så var det med at Girona er en dyr hotellby,da. | |
Alle bilder: Kyrre Dahl/erdetmulig.no - Følg bloggen på: FACEBOOK