EN REISEBLOGG AV KYRRE DAHL www.erdetmulig.no
Leipzig, min favoritt togstasjon

Lagt inn 21.04.2014 - Kyrre Dahl - i kategorien: Tog

OK, jeg er mer enn middels interessert i tog, men togstasjonen i Leipzig er virkelig verdt et besøk. Det er en fantastisk bygning, et gedigent kjøpesenter og inneholder vesentlig mer enn en vanlig togstasjon.



For det første: Leipzig Hauptbahnhof (Hbf) er en enorm stasjon, med 26 plattformer. Noe av grunnen til de mange sporene er at inntil nylig måtte alle tog ut samme veien som de kom inn. Nå brukes ikke alle sporene lenger, men det går likevel et tog herfra omtrent hvert minutt. Ifølge Wikipedia er det Europas største terminalstasjon, i areal.



Selve bygningen er imponerende utenfra, men det er på innsiden den blir ekstraordinær. Stasjonen ligger svært sentralt til i Leipzig, bare noen få kvartaler fra gamlebyen. Det er kanskje årsaken til at stasjonen inneholder byens største kjøpesenter, som ligger i to etasjer under plattformene. Promenaden Hauptbahnhof har i alt 142 butikker og spisesteder.



Så man kan dra til denne stasjonen kun for å shoppe og spise, men jeg anbefaler å ta en titt på de mange detaljene i denne opprinnelig rundt 100 år gamle togstasjon. Den ble hardt skadet under krigen og ble ikke veldig pent pusset opp i kommunist-tiden, så det er først i nyere tid at stasjonen igjen har kommet i blomst igjen. Bildet nedenfor viser en av flere innganger.



Legg merke til trappene, de er det mange av i slike gamle stasjoner. For å gjøre den barriere-fri, så har man gjort det slik at de som ikke kan gå i trappene istedet kan gå inn i kjøpesenteret og bruke rulletrapper og heiser der. En fin måte å løse det på, uten å ødelegge den fine bygningen. Og så kommer vi til ekstra attraksjonene man kan finne i Leipzig Hbf:



I denne stasjonen har man også gjort plass til et lite togmuseum, som du finner nær spor 26, som forøvrig er blitt gjort om til parkeringshus. Et gammelt damplokomotiv står utstilt, sammen med flere vogner og lokomotiver fra DDR-tiden. Et populært pauseinnslag for de som må vente på et tog på denne stasjonen, hvis du er lei av de rundt 40 cafèene og spisestedene.



Fra gammelt til nytt: Ved siden av de gamle togene finner man en en helt ny informasjonsboks, som inneholder masse informasjon om den nye høyhastighetslinja, som er under bygging mellom Leipzig, Erfurt og Nürnberg. Den er en del av forbindelsen München - Berlin og når alt åpner i 2018 vil togene bruke 4 timer mot 6 timer i dag. Den første delen mellom Leipzig og Erfurt skal åpnes neste år, men jeg har allerede kjørt den!



Det er nemlig en gratis togsimulator inne i infoboksen og jeg fikk lov til å kjøre toget fra Erfurt til Leipzig. Moro for store barn! Hadde utsikten fra togførerplassen, sammen med informasjon om hvor toget befant seg og jeg kunne bestemme hvor fort det skulle gå, for å se nærmere på detaljer. For de med små barn, så er det flere modelltogbaner på denne stasjonen, bare å legge på en euro, så kjører modelltogene rundt, populært hos de små.



Leipzig Hbf er en stasjon det er trist å forlate, men skal du videre går det IC og ICE-tog til omtrent alle større byer i Tyskland herfra, f,eks Dresden, Berlin, Hamburg, Frankfurt og München. Det går også lokaltog i alle retninger, inkludert den nye Sbahn-systemet (bytog) som går fra spor 1 og 2, som befinner seg i kjelleren på togstasjonen. Det går også tog til flyplassen Leipzig/Halle Flughafen.

GOD TUR!

Liker du denne bloggen? Kommenter innlegget og få Oppdateringer på Facebook-siden:

facebook.com/jadetermulig

BESTILL OVERNATTING:


Jeg foretrekker å bestille via Booking.com De har et godt utvalg i alle prisklasser
(Jada, jeg får provisjon på bestillinger, men jeg anbefaler kun hoteller jeg har vært og sett på!)

BESTILL HOTELL OVER HELE VERDEN:
Booking.com

DE SISTE BLOGGINNLEGGENE: 
Annonse


FØLG BLOGGEN MED:





Om bloggen

Hei! Jeg er Kyrre Dahl og i denne bloggen skriver jeg om mine reiser. Jeg reiser så mye jeg kan og så billig som mulig, og særlig med tog! Les mer...

ANNONSEINFO

SØK I BLOGGEN:



REISEMÅL:

  • FORSIDEN

  • Baltikum
  • Berlin
  • Benelux
  • Frankrike
  • Irland
  • Italia
  • Kanariøyene
  • Kroatia
  • Norden
  • Polen
  • Portugal
  • Romania
  • Slovakia
  • Slovenia
  • Spania
  • Storbritannia
  • Sveits
  • Tsjekkia
  • Tyskland
  • Østerrike
  • Andre Reisemål

  • KATEGORIER:

  • TOG
  • METRO
  • FLY
  • BUSS
  • FERJE OG BÅT
  • MAT OG DRIKKE
  • HOTELL
  • ANNET

  • KRONOLOGISK:


  • Desember 2024
  • November 2024
  • Oktober 2024
  • September 2024
  • August 2024
  • Juli 2024
  • Juni 2024
  • Mai 2024
  • April 2024
  • Mars 2024
  • Februar 2024
  • Januar 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • Enda eldre


  • TOG og TOGREISER
    Tog er mitt foretrukne framkomstmiddel,



    Her er alle innlegg om tog
    LES MER


    OVERNATTING
    Når jeg blir imponert over hotellet, eller sjokkert



    Her er alle innlegg om hoteller
    LES MER


    MAT OG DRIKKE
    Jeg er glad i kaffe og billig mat



    Her er alle innlegg om mat og drikke
    LES MER


    ANBEFALTE ELDRE INNLEGG:

    Flåmsbanen, Norges mest spektakulære togtur

    San Marino, virkelig et høydepunkt

    Tvrda, den unike barokk-byen fra Habsburg-tiden

    Telc, en utrolig tsjekkisk småby

    Kosice, en uventet perle i Øst-Slovakia

    Reykjavik, ikke så kaldt og dyrt som fryktet

    Llangollen Railway, veterantog i Wales

    En togtur mellom høye fjell og isbreer

    Norske røtter og spesielle severdigheter i Cardiff

    Norwich, Den best bevarte middelalderbyen i England

    Heidelberg, hvorfor har jeg ikke vært her før?

    På jakt etter en ufo i Katowice

    Jicin, en uoppdaget perle i Tsjekkia

    Delft, kanskje den peneste byen i Nederland

    Frome, en småby med mange overraskelser


    NYTTIGE LINKER:

    Veterantog i Norge, sommeren 2020
    
    PERSONVERN:
    Erdetmulig.no drives av Radionytt.no. Vi samler ikke inn informasjon på våre sider. Vi bruker imidlertid tredjeparts annonsører som kan legge igjen en cookie på din datamaskin. Vi har bevisst valgt bort personifisert reklame. Admin

    NORDEN
    Natur, fjorder og kortreiste destinasjoner



    Alle innlegg fra Norge, Sverige, Danmark, Island og Finland
    LES MER


    SLOVENIA
    Vakker natur og gamle byer



    Her er alle innlegg fra Slovenia
    LES MER


    BENELUX
    Fra det urbane og moderne til historiske perler



    Her er alle innlegg fra Nederland, Belgia og Luxembourg
    LES MER


    POLEN
    Billig land med mye å by på



    Her er alle innlegg fra Polen
    LES MER

    BESTILL HOTELL OVER HELE VERDEN:
    Booking.com

    SVEITS
    Fantastiske tog og spektakulært landskap



    Her er alle innlegg fra Sveits
    LES MER


    PORTUGAL
    Billig ferieland med overraskelser



    Her er alle innlegg fra Portugal
    LES MER


    KANARIØYENE
    Fantastisk natur og sjarmerende landsbyer



    Her er alle innlegg fra Kanariøyene

    LES MER


    MALTA
    En spennende mix av England, Arabia og Italia med flott natur



    Her er alle innlegg fra Malta

    LES MER


    ITALIA
    Få land har så mye historie å by på som Italia



    Her er alle innlegg fra Italia

    LES MER


    BERLIN
    Europas mest avslappende og spennende hovedstad



    Her er alle innlegg fra Berlin

    LES MER


    KROATIA
    Sol, vin, trøfler og oliven




    Her er alle innlegg fra Kroatia
    LES MER