|
EN REISEBLOGG AV KYRRE DAHL
www.erdetmulig.no
|
|
|
Zafra, søt liten by med store ambisjoner
Lagt inn 13.03.2014 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Spania
Zafra er en liten by i det "glemte" hjørnet av Spania, Extremadura. Men, ambisjonene er det ikke noe å si på! Zafra liker å kalle seg selv "Lille Sevilla", det er kanskje en overdrivelse, men byen har absolutt sjarm.
Den mest monumentale bygningen i Zafra er Alcazar, den gamle festningen. Den er omgjort til et luksushotell, Parador og er pent pusset opp både utvendig, se ovenfor og innvendig, se nedenfor. Fullt navn er Alcazar de los duques de Feria og det ble bygd mellom 1437 og 1443.
Hvis du ikke vil overnatte i hotellet, så er cafèen på innsiden åpen for alle og kaffen var ikke dyr, en cappuchino kostet bare 2 euro. Festningen ligger bare noen kvartaler fra hovedtorget i Zafra, Plaza Grande, som er fullt av utecafèer, fontener og ikke minst de spesielle bygningene med svalganger.
Plaza Grande er forbundet med et annet torg, Plaza Chica, gjennom en arkade i det ene hjørnet, se nedenfor. Her finner du enda flere utecafèer og selv om Plaza Chica er mye mindre i størrelse, vil jeg si at den har mer sjarm enn sin storesøster, Plaza Grande. På denne søndags ettermiddagen var det fullt av familier med lekende barn på torget.
De to torgene ligger midt i gamlebyen i Zafra, så uansett hvilken vei du går må du gå igjennom idylliske gater med gamle hus. Det bor folk her og det er butikker og kontorer innimellom. Men, det aller fineste var roen. På en søndag ettermiddag var det en veldig avslappet atmosfære. Nå bor det bare 17 000 mennesker i byen, så hektisk er den uansett ikke.
Det er mange fine området i gamlebyen i Zafra, men det er også fint på utsiden av gamlebyen. Bildet nedenfor er hentet like ved Alcazar, i det som er en nyere del av byen. Fortsatt utecafèer og en gjennomført arkitektur som står i stil med gamlebyen. Dette var en virkelig en sjarmerende liten småby!
Som mange sikkert har lagt merke til har jeg vært mye i Andalucia i vinter, så jeg har sett en del spanske byer. Men, Extremadura er likevel noe annet, det føles litt som å komme til et annet land. Dette er staten som ligger mellom Madrid og grensa til Portugal. Det er altså inne i landet og litt bortglemt av de internasjonale turistene, men det er verdt turen.
Calle Sevilla er hovedgaten i Zafra, en gågate med mange butikker. Det er kanskje derfor byen kalles "Lille Sevilla", noen direkte sammenheng med Sevilla så jeg egentlig ikke. Denne byen har likevel mer enn nok å by på alene, og det er ikke langt til byer som Merida og Badajoz.
Zafra er ingen lett by å komme til, men det går tog minst en gang om dagen fra Madrid, en seks timers tur. Det går et tog daglig til Sevilla, tre timer unna, og tre ganger i uka til Huelva, som er marginalt lenger unna. Nærmeste flyplass er i Badajoz, en drøy time med buss, men dit går det ingen fly fra Norge. Sånn sett er det enkleste å fly til Madrid og ta toget. Det er ikke langt til den portugiske grensen, men det er dårlig transportmuligheter den veien.
GOD TUR!
Liker du denne bloggen? Kommenter innlegget og få Oppdateringer på Facebook-siden:
facebook.com/jadetermulig
|
|
|
|
|
DE SISTE BLOGGINNLEGGENE:
|
Annonse
|
|
|
|
|
|
|
FØLG BLOGGEN MED:
|
Om bloggen
Hei! Jeg er Kyrre Dahl og i denne bloggen skriver jeg om mine reiser.
Jeg reiser så mye jeg kan og så billig som mulig, og særlig med tog!
Les mer...
ANNONSEINFO
|
SØK I BLOGGEN:
|
REISEMÅL:
FORSIDEN
Baltikum
Berlin
Benelux
Frankrike
Irland
Italia
Kanariøyene
Kroatia
Norden
Polen
Portugal
Romania
Slovakia
Slovenia
Spania
Storbritannia
Sveits
Tsjekkia
Tyskland
Østerrike
Andre Reisemål
|
KATEGORIER:
TOG
METRO
FLY
BUSS
FERJE OG BÅT
MAT OG DRIKKE
HOTELL
ANNET
|
KRONOLOGISK:
Desember 2024
November 2024
Oktober 2024
September 2024
August 2024
Juli 2024
Juni 2024
Mai 2024
April 2024
Mars 2024
Februar 2024
Januar 2024
2023
2022
2021
Enda eldre
|
TOG og TOGREISER
Tog er mitt foretrukne framkomstmiddel,
Her er alle innlegg om tog
LES MER
|
OVERNATTING
Når jeg blir imponert over hotellet, eller sjokkert
Her er alle innlegg om hoteller
LES MER
|
MAT OG DRIKKE
Jeg er glad i kaffe og billig mat
Her er alle innlegg om mat og drikke
LES MER
|
ANBEFALTE ELDRE INNLEGG:
Flåmsbanen, Norges mest spektakulære togtur
San Marino, virkelig et høydepunkt
Tvrda, den unike barokk-byen fra Habsburg-tiden
Telc, en utrolig tsjekkisk småby
Kosice, en uventet perle i Øst-Slovakia
Reykjavik, ikke så kaldt og dyrt som fryktet
Llangollen Railway, veterantog i Wales
En togtur mellom høye fjell og isbreer
Norske røtter og spesielle severdigheter i Cardiff
Norwich, Den best bevarte middelalderbyen i England
Heidelberg, hvorfor har jeg ikke vært her før?
På jakt etter en ufo i Katowice
Jicin, en uoppdaget perle i Tsjekkia
Delft, kanskje den peneste byen i Nederland
Frome, en småby med mange overraskelser
|
NYTTIGE LINKER:
Veterantog i Norge, sommeren 2020
|
|
|
|
| PERSONVERN:
Erdetmulig.no drives av Radionytt.no. Vi samler ikke inn informasjon på våre sider. Vi bruker
imidlertid tredjeparts annonsører som kan legge igjen en cookie på din datamaskin. Vi har bevisst valgt bort personifisert reklame. Admin
|
NORDEN
Natur, fjorder og kortreiste destinasjoner
Alle innlegg fra Norge, Sverige, Danmark, Island og Finland
LES MER
|
SLOVENIA
Vakker natur og gamle byer
Her er alle innlegg fra Slovenia
LES MER
|
BENELUX
Fra det urbane og moderne til historiske perler
Her er alle innlegg fra Nederland, Belgia og Luxembourg
LES MER
|
POLEN
Billig land med mye å by på
Her er alle innlegg fra Polen
LES MER
|
BESTILL HOTELL OVER HELE VERDEN:
|
Booking.com
|
SVEITS
Fantastiske tog og spektakulært landskap
Her er alle innlegg fra Sveits
LES MER
|
PORTUGAL
Billig ferieland med overraskelser
Her er alle innlegg fra Portugal
LES MER
|
KANARIØYENE
Fantastisk natur og sjarmerende landsbyer
Her er alle innlegg fra Kanariøyene
LES MER
|
MALTA
En spennende mix av England, Arabia og Italia med flott natur
Her er alle innlegg fra Malta
LES MER
|
ITALIA
Få land har så mye historie å by på som Italia
Her er alle innlegg fra Italia
LES MER
|
BERLIN
Europas mest avslappende og spennende hovedstad
Her er alle innlegg fra Berlin
LES MER
|
KROATIA
Sol, vin, trøfler og oliven
Her er alle innlegg fra Kroatia
LES MER
|
|
|
|