|
EN REISEBLOGG AV KYRRE DAHL
www.erdetmulig.no
|
|
|
Buss i Spania mellom Marbella og Ronda
Lagt inn 22.11.2013 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Buss
Når man er i Andalusia trenger man ikke reise langt for å oppleve ekstraordinære kjøreturer. En slik er veien mellom Marbella og Ronda.
Det er 800 meter høydeforskjell fra Marbella til Ronda og ettersom bussturen bare varer en drøy time og man faktisk må enda høyere opp over Sierra de Ronda, så sier det seg selv her blir det mye svinger og bakker.
Fordelen med det er at utsikten er formidabel på omtrent hele strekningen, med unntak av de første 10 minuttene hvor vi kjører langs motorveien sørover til San Pedro. Like etter det begynner det gå oppover langs rekker med ekslusive hus. Det er tydelig at rikingene har funnet seg sitt hjørne her oppe i fjellsidene.
Nå får man ikke sett så mye av de husene for de er godt beskyttet av planter og murer, men du ser soleklare antydninger til at her bor det folk med penger. Og jo lenger opp, jo mer storslagne blir eiendommene, inntil vi kommer så høyt opp at nasjonalparken begynner.
Deretter går det slag i slag, med svinger og svinger og svinger. Det virker som det aldri er mer enn 10 meter mellom hver sving, og jeg må til tider holde meg fast. Jeg prøver som du ser å ta bilder, men jeg må innrømme at jeg ble litt småsvimmel i forsøket på grunn av alle svingene. Bussen er ikke den mest behagelig heller, så det er nok bedre å ta denne turen med egen bil.
Men, det går oppover og oppover og i det ene øyeblikket har du utsikt over Middelhavet langt der nede og i det neste er det enorme skogsområder, før det så blir høyfjellet der det nesten ikke er vegetasjon. Det er også blitt en god del kaldere, men det er jo ikke finnmarksvidda akkurat da.
Hvis du ser etter på bildene, kan du ofte se hvor veien går. Den går nemlig ofte helt ute på kanten med flere hundre meters stup på den ene siden, og så følger den formasjonene slik at det blir mye S-svinger fram og tilbake. Det føles noen ganger som det går rundt og rundt.
Til slutt er vi på toppen og det begynner å gå nedover, men det er ikke fullt så bratt. Og like etter dukker det opp det som ser ut som en stor hvit by på en åstopp i det fjerne. Det er Ronda, det er ingen andre byer av litt størrelse her oppe. Bussen må faktisk helt rundt byen, for å kjøre inn i sentrum, så du får med deg utsikten fra alle sider av Ronda.
Denne bussen går bare tre ganger om dagen og koster drøyt 6 euro. Buss-stasjonen i Marbella ligger ved motorveien, 2 kilometer vest og opp fra sentrum, men det går mange lokalbusser hvis du ikke vil gå. Bussterminalen i Ronda ligger bedre til, fire kvartaler fra hovedgata og litt lenger til gamlebyen.
GOD TUR!
Liker du denne bloggen? Oppdateringer får du på vår Facebook-side:
facebook.com/jadetermulig
|
|
|
|
DE SISTE BLOGGINNLEGGENE:
|
Annonse
|
|
|
|
|
|
|
FØLG BLOGGEN MED:
|
Om bloggen
Hei! Jeg er Kyrre Dahl og i denne bloggen skriver jeg om mine reiser.
Jeg reiser så mye jeg kan og så billig som mulig, og særlig med tog!
Les mer...
ANNONSEINFO
|
SØK I BLOGGEN:
|
REISEMÅL:
FORSIDEN
Baltikum
Berlin
Benelux
Frankrike
Irland
Italia
Kanariøyene
Kroatia
Norden
Polen
Portugal
Romania
Slovakia
Slovenia
Spania
Storbritannia
Sveits
Tsjekkia
Tyskland
Østerrike
Andre Reisemål
|
KATEGORIER:
TOG
METRO
FLY
BUSS
FERJE OG BÅT
MAT OG DRIKKE
HOTELL
ANNET
|
KRONOLOGISK:
Desember 2024
November 2024
Oktober 2024
September 2024
August 2024
Juli 2024
Juni 2024
Mai 2024
April 2024
Mars 2024
Februar 2024
Januar 2024
2023
2022
2021
Enda eldre
|
TOG og TOGREISER
Tog er mitt foretrukne framkomstmiddel,
Her er alle innlegg om tog
LES MER
|
OVERNATTING
Når jeg blir imponert over hotellet, eller sjokkert
Her er alle innlegg om hoteller
LES MER
|
MAT OG DRIKKE
Jeg er glad i kaffe og billig mat
Her er alle innlegg om mat og drikke
LES MER
|
ANBEFALTE ELDRE INNLEGG:
Flåmsbanen, Norges mest spektakulære togtur
San Marino, virkelig et høydepunkt
Tvrda, den unike barokk-byen fra Habsburg-tiden
Telc, en utrolig tsjekkisk småby
Kosice, en uventet perle i Øst-Slovakia
Reykjavik, ikke så kaldt og dyrt som fryktet
Llangollen Railway, veterantog i Wales
En togtur mellom høye fjell og isbreer
Norske røtter og spesielle severdigheter i Cardiff
Norwich, Den best bevarte middelalderbyen i England
Heidelberg, hvorfor har jeg ikke vært her før?
På jakt etter en ufo i Katowice
Jicin, en uoppdaget perle i Tsjekkia
Delft, kanskje den peneste byen i Nederland
Frome, en småby med mange overraskelser
|
NYTTIGE LINKER:
Veterantog i Norge, sommeren 2020
|
|
|
|
| PERSONVERN:
Erdetmulig.no drives av Radionytt.no. Vi samler ikke inn informasjon på våre sider. Vi bruker
imidlertid tredjeparts annonsører som kan legge igjen en cookie på din datamaskin. Vi har bevisst valgt bort personifisert reklame. Admin
|
NORDEN
Natur, fjorder og kortreiste destinasjoner
Alle innlegg fra Norge, Sverige, Danmark, Island og Finland
LES MER
|
SLOVENIA
Vakker natur og gamle byer
Her er alle innlegg fra Slovenia
LES MER
|
BENELUX
Fra det urbane og moderne til historiske perler
Her er alle innlegg fra Nederland, Belgia og Luxembourg
LES MER
|
POLEN
Billig land med mye å by på
Her er alle innlegg fra Polen
LES MER
|
BESTILL HOTELL OVER HELE VERDEN:
|
Booking.com
|
SVEITS
Fantastiske tog og spektakulært landskap
Her er alle innlegg fra Sveits
LES MER
|
PORTUGAL
Billig ferieland med overraskelser
Her er alle innlegg fra Portugal
LES MER
|
KANARIØYENE
Fantastisk natur og sjarmerende landsbyer
Her er alle innlegg fra Kanariøyene
LES MER
|
MALTA
En spennende mix av England, Arabia og Italia med flott natur
Her er alle innlegg fra Malta
LES MER
|
ITALIA
Få land har så mye historie å by på som Italia
Her er alle innlegg fra Italia
LES MER
|
BERLIN
Europas mest avslappende og spennende hovedstad
Her er alle innlegg fra Berlin
LES MER
|
KROATIA
Sol, vin, trøfler og oliven
Her er alle innlegg fra Kroatia
LES MER
|
|
|
|